Złote Blachy – policjanci nagrodzeni za walkę z piractwem
Po raz dwudziesty Koalicja Antypiracka przyznała Złote Blachy – honorowe wyróżnienia dla policjantów za spektakularne sukcesy w walce z kradzieżą własności intelektualnej.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 21 czerwca br. w siedzibie Komendy Głównej Policji w Warszawie, przy udziale zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Pawła Dobrodzieja. Laureaci odebrali Złote Blachy z rąk Teresy Wierzbowskiej, prezes Stowarzyszenia Sygnał, reprezentującej Koalicję Antypiracką. Przedstawicielom Koalicji towarzyszyła także Karolina Szostak, dziennikarka sportowa, reporterka i prezenterka telewizyjna.
Zniesienie ograniczeń związanych z pandemią pozwoliło powrócić do organizacji wydarzenia i przyznać nagrody nie tylko za ubiegły rok, ale także za lata 2019-2020.
– Ten rodzaj przestępczości jest jednym z najtrudniejszych. Jesteśmy tym skuteczniejsi, im lepiej współpracujemy z innymi podmiotami, służbami, organizacjami – powiedział, zwracając się do zebranych, nadinsp. Paweł Dobrodziej. – Dziękuję za wiele lat współpracy z Koalicją Antypiracką, za wspomaganie przy realizacjach spraw, ale także za szkolenia, dzięki którym policjanci łatwiej i swobodniej poruszają się w tym obszarze.
O sporym wyzwaniu, jakim jest walka z kradzieżą własności intelektualnej mówiła Teresa Wierzbowska. – Wzorcowo prowadzone przez policję sprawy mają później przełożenie na wyroki sądów i wysokość naprawienia szkody w sprawach związanych z piractwem treści audiowizualnych, a te były w ostatnich latach rekordowe dla pokrzywdzonych – zwróciła uwagę prezes Sygnału.
Prowadzący uroczystość Mikołaj Wojtal – pełnomocnik Związku Producentów Audio Video podkreślił także znaczenie wyróżnień dla środowisk twórczych, dla których nagrody te są pretekstem do bezpośredniego spotkania i osobistego wyrażenia wdzięczności wobec funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji, którzy wiedzą ekspercką, ale i sprytem przyczyniają się skutecznie do zwalczania zjawiska piractwa własności intelektualnej.
Złotymi Blachami wyróżniono łącznie osiem policyjnych komórek.
Za 2019 r. przyznano cztery wyróżnienia. Honorowa nagroda trafia do policjantów z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku – za realizację sprawy pirackiego serwisu VOD, w której sprawca usłyszał wyrok zapłaty poszkodowanym podmiotom rekordowej sumy 48 mln zł. Za przeprowadzenie największej dotąd akcji przerwania nielegalnego procederu udostępniania uprawnień kart abonenckich płatnych platform satelitarnych (tzw. sharing), z którego korzystało ok. 3 400 osób, nagrodzono Wydział do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Szczecinie. Wydział do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu uhonorowano za przerwanie sharingu w Turku, gdzie nielegalną usługę zablokowano dla ok. 800 odbiorców. Za działania związane z ujawnianiem i zwalczaniem oszustw polegających na sprzedaży użytkownikom końcowym nielegalnego oprogramowania na portalach aukcyjnych oraz używaniu tego oprogramowania nagrodzono natomiast Wydział do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji.
Nagrody za 2020 r. otrzymały Wydział do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy oraz Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP Olsztyn. Policjantów z Bydgoszczy nagrodzono za zamknięcie dużego serwisu streamingowego nielegalnie rozpowszechniającego filmy i seriale. Funkcjonariuszy z Olsztyna doceniono za sprawną i jednoczesną realizację sprawy dawców sharingu z Mrągowa, Będzina i Turku, czego efektem było zablokowanie dostępu do nielegalnego odbioru telewizji dla ok. 1 300 osób.
Nagrody za 2021 r. także trafiły do jednostek, które z dużym zaangażowaniem i starannością doprowadziły do przerwania kradzieży sygnału telewizyjnego. Wydział do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie udaremnił przestępczy proceder dwóch dawców sharingu z Lublina i zablokował odbiór nielegalnego sygnału dla ok. 2 tys. biorców. Za realizację sprawy sharingu z Olkusza nagrodzono Referat do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.
Złote Blachy – to honorowe nagrody Koalicji Antypirackiej, przyznawane od 1998 r. jednostkom Policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży dóbr własności intelektualnej i ochronie praw autorskich. Koalicję Antypiracką tworzą trzy organizacje: Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Sygnał i BSA / The Software Alliance.